Čápi přiletí z Brodku

 

Přišly na svět na zadním dvorku nenápadného domu, v malé obci Brodek u Přerova. Zrodily se z pěti elementů – ohně, vzduchu, hlíny, bronzového kovu a piva. Poslové nových věků, nové zvony pro Velké Popovice.

 

Ve skutečnosti dvorek není až tak malý a domek tak nenápadný. Na jeho štítě najdete Zvonařská dílna Leticie Dytrychová – Vránová. Pod ráznou taktovkou zdejší dynastie zvonařek vznikají zvony již desítky let. A jednou z tajných ingrediencí výrobního procesu je i zhruba deset litrů piva nalitých to formy každého zvonu. Nejen pivo spojuje Brodek s Velkými Popovicemi. Od dvacátého sedmého března letošního roku jsou to i dva nové zvony, které pro obec zvonařka se svými slévači vyrobila.

 

„Tak, kde jste? Už jsme rozpálení!“ volá mi paní zvonařka do auta. Zvonovina – směs mědi a cínu je třeba zahřát na 1100 °C a rychlost nahřívání je alchymie. Takže původní plán se podstatně zrychlil a naše delegace starostky Zímové, faráře Konstantina a kostelníka Čelikovského bere zatáčky smykem. Jako v Četnících ze Saint Tropez.

 

Kolem výhně chodí čtyři slévači v azbestových oblecích, zrcadlové širmy jak ve filmu z Marsu, a předvádějí přesně sladěný balet naučených úkonů. Dirigentem zvonařka. Na podlaze kolem výhně je struska, vypadá jak černý písek. Teprve jakmile dřevěné koryto nasadí na ústí výhně, pochopíte, že druhý jeho konec směřuje k hliněné formě zahrabané právě do země. Tam bude kov záhy vylit. Z výhně sálá obrovský žár, všude voní koks a atmosféra je těhotná očekáváním. Do toho kamery, fotografové a reportérka rozhlasu do ticha diktuje do mikrofonu, co vidí. „Dávejte pozor, takovou událost v Popovicích uvidíte jednou za pět set let,“ upozorňuje paní Leticie. Zbytečně. Nikdo nedutá. Zvonařka nechává po centimetrech naklánět nádobu s roztaveným kovem. „Ještě jednu otáčku, ještě jednu, pomalu, pomalu. A jedeme. V tempu!“ Když konečně se rozběhne rudý pramen korytem, pochopíte, že za posledních dva tisíce let se na tomto řemesle nic nezměnilo a že je úžasné vidět, jak přesně tím jediným správným postupem přichází na svět zvon. Forma je za pár minut naplněná až po okraj a nyní bude zvon jménem Velkopopovický osm dní chladnout. Narodil se v pořádku. Pět set kilo živé zvonoviny, metr v průměru.

 

Pro Velké Popovice jsme objednali zvony dva – Velkopopovický a Vladimír. Ten menší je již vyloupnutý z formy a leskne se na jarním slunci. Po vybroušení a vyleštění budou připraveny zvony na cestu do kostela Panny Marie Sněžné, kde se připojí k nově opravenému gotickému zvonu ze čtrnáctého století. Slavnostní křest zvonů proběhne symbolicky den poté, co všechny ostatní zvony v republice přiletí zpátky z Říma. Na velikonoční neděli v deset hodin posvětí zvony opat Strahovského kláštera. Těšíme se, bude to sláva. Protože tam, kde srdce zvonu bije, tam je život, jak říká kostelník. Přijďte.

 

Richard Unruh v Brodku u Přerova dne 27.3.2019