Zvony přiletí na Velikonoce

09.03.2019 10:57

Projekt Zvony pro Velké Popovice podpořený nadací Kozel lidem se blíží do finále. V těchto dnech se zvony vyrábí. Díky podpoře Vás popovičáků, Obce Velké Popovice a Pivovaru Velké Popovice byla vybrána potřebná částka přes milion korun, zvony jsou objednané u zvonařské dílny Tomášková-Dytrychová a jsou hotové i jejich voskové modely.

Na začátku projektu jsme si přáli vrátit zvony do Velkých Popovic symbolicky na Velikonoce. Dle úsloví zvony odletí na Zelený čtvrtek do Říma a na Bílou sobotu se vrací zpět. I naše zvony proto přiletí zpět do Popovic po půl století na Velikonoce.

Rádi bychom Vás pozvali na akce, které jsou s projektem spojené, zejména pak na vystavení a křest zvonů, které se budou konat v kostele Panny Marie Sněžné během Velikonoc, a na rozezvučení zvonů v květnu.

27. března – odlévání zvonů ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova

17. dubna – převoz zvonů ze zvonařské dílny do areálu Velkopopovického pivovaru

20. dubna – dopoledne budou zvony vystaveny pro veřejnost na jarmarku řemesel v pivovaru, odpoledne budou zvony převezeny do kostela Panny Marie Sněžné.

21. dubna v 10:00 – Velikonoční mše a svěcení zvonů v kostele Panny Marie Sněžné. Opat Strahovského kláštera též posvětí speciální várku piva založenou na oslavu návratu zvonů do Popovic.

15. května – instalace zvonů do zvonice kostela autojeřábem. Bude to velké divadlo u školy. Pozor však na bezpečnost všech diváků. Držte si odstup.

18. května

13:00 – mše za všechny občany Velkých Popovic, dárce a přátele

14:00 – rozezvučení zvonů a dále zvonění každou hodinu do 18:00

15:30 – po mši sláva před školou, procesí do pivovaru, naražení posvěcené várky piva s hudebním doprovodem a občerstvením. Pivo bude za velmi lidovou cenu dotovanou pivovarem. Společně oslavíme návrat zvonů do Velkých Popovic!

    Zvony je nejprve potřeba vyrobit z vosku. Na těle zvonu se tak objeví i konečná výzdoba. Dva dárci, kteří věnovali částku přes 100 000,- Kč dali zvonům jméno Velkopopovický a Vladimír. Patronem zvonu Velkopopovický je svatý Václav. Každý, kdo věnoval nejméně 10 000 Kč, bude uveden na památeční ceduli na zdi kostela, kterou již vyrábí kovář Roman Kotrč